Ženský na mateřský řeší jen podělaný plínky. Taková rozhodně nebudu!

,,Pche, takhle nikdy nedopadnu, řešit celý den jen podělaný plínky, to ty ženský nemají nic jinýho na starosti? A je fakt trapný, jak pořád mluví v množným čísle, že?“ říkala jsem své kamarádce ještě před pár lety a ona přikyvovala, že má stejný názor. A o pár let později se přistihneme, jak říkáme, že nás trápí prdíky a řešíme jak vypadá obsah plínky.

Člověk míní a život mění

Teď už jsme obě maminky…a jak vypadají naše rozhovory dnes?

,,Ahoj zlato. Jak se máte?“ říká kamarádka Jana.
,,Joo, super, a co Vy? Jak to jde s dietou?“
,,Zdá se mi, že od včerejška máme horší stoličku, tak možná budu muset ještě vyřadit něco z jídelníčku.“
,,A jak ten bobek vypadá, je tam hlen? A jakou to má barvu?“ ptám se se zájmem.

Takže jo, taky jsme tak dopadly. A dovedla nás k tomu alergie na bílkovinu kravského mléka (a další přidružené potravinové alergie), kterými trpí naše děti. Kdoví, jestli bychom vedly takové rozhovory, kdyby obsah plínky nebyl jeden z hlavních ukazatelů toho, zda daná potravina v našem jídelníčku dělá miminku dobře.

Abyste se nemusela ptát kamarádek

Jak to má teda správně vypadat? Častá otázka prvo-maminek je, jak má správně vypadat stolice miminka. Ve všech příručkách se dočtete, že správná stolice plně kojeného miminka má vypadat jako řidší míchaná vajíčka. Znamená to, že stolice je žlutá až hořčicová, a můžou v ní být bíle sražené kousky. Ty kousky jsou nestrávený tuk.

Četnost stolice je velice individuální, počítejte s tím, že v šestinedělí je to velice časté – tj. klidně i  10 x denně, při/po každém kojení. Jak trávicí soustava miminka dozrává, četnost se snižuje. Je možné, že Vaše plně kojené miminko bude i 10 dní bez stolice – na tom není nic špatného, pokud netlačí, nebolí ho bříško, nekroutí se, tak buďte v klidu.

Kdy zpozornět aneb jak to rozhodně vypadat nemá

Pokud stolice Vašeho děťátka obsahuje něco z níže uvedených bodů, prosím, konzultujte tuto situaci s pediatrem. Je důležité vyloučit bakteriální či virovou infekci! Pokud budou tato vyšetření v pořádku, poté zkuste popřemýšlet, zda Vaše miminko neprojevuje nějaké příznaky potravinové alergie.

Takže co v plínce být nemá?

  • hlen (hlen se občas objevuje při rýmě, kdy miminko polyká hleny z krku, přihlédněte k této skutečnosti, pokud nejsou žádné z dalších bodů přítomny)
  • krev nebo nitky krve
  • zelená stolice (myšleno u čerstvé stolice. Když mimčo přebalíte a necháte žlutou stolici delší dobu na vzduchu tak taky zezelená. Takže nehodnoťte plínku po 30 minutách na vzduchu)
  • tmavě hnědá až černá stolice (pokud miminko užívá železo v kapičkách, může to způsobit ztmavnutí)
  • vodová stolice (stolice se kompletně vsákne do pleny)
  • zácpa (miminko se snaží tlačit a nejde mu to, případně je dlouhá absence stolice provázená bolestí bříška)
  • kyselý nebo hnilobný zápach

Trápí NÁS prdíky

,,A bolí Vás bříško, nebo je to v pohodě?“ ptám se po chvíli kamarádky.
,,Občas nás večer trápí prdíky, ale po tom co jsi mi minule poradila dokážu Petrušce docela rychle pomoct.“ říká Jana
,,Jak vychytáte i dietu, tak už nebudou ani tyto metody potřeba.“ podporuju Janu

My jsme si se synem ,,užívali“ bolesti bříška velice dlouho, než jsem vychytala správnou stravu, která by ho nedráždila. A vzhledem k tomu, že jsme kapičky měli doma jen pro případ nouze a nechtěli jsme je používat pravidelně, vyzkoušela jsem spoustu způsobů jak mu ulevit.

A protože jsme to měli fakt vychytaný a vždycky to zabralo, chci se o to s Vámi podělit: napsala jsem e-book Rozlučte se s prdíky! aneb 10 zaručených tipů pro spokojené bříško. Zdarma si ho můžete stáhnout zde >>>

Batole aneb kdy skončí konverzace o plínkách

Ale nemyslete si, že až se z miminka stane batole, tak Vás zájem o plínku opustí. I po zavedení příkrmů to budete řešit. S množstvím zavedených příkrmů se stolice zahušťuje, přes kašovitou až postupně k formované stolici.

Takže mámy, až na Vás vykoukne červená, zelená nebo černá stolice, zachovejte klid a vzpomeňte si co jste tomu malému drobečkovi naservírovali – byla to řepa, borůvky, špenát? Nacházíte zpočátku nestrávené kousky jídla? To je naprosto v pohodě, trávicí soustava si musí zvyknout na něco jiného než na mlíčko.

 

Faktem zůstává, že maminky, jejichž děti trpí alergií na bílkovinu kravského mléka mají radost z každé hezké plínky. A ne, není to žádná úchylka. Jen je to spolehlivý ukazatel, že to, co miminku dáváte za stravu je pro něj stravitelné a sedí to jeho bříšku.

Moc na Vás myslím ať Vás plínky nestraší 😉

 

Mám za sebou nelehkou cestu v boji s alergií na mléčnou bílkovinu u svého syna a díky tomu pomáhám maminkám a rodinným příslušníkům, jak se s ABKM a dalšími přidruženými alergiemi vypořádat tak, aby jejich děťátko bylo spokojené a zdravé. Můj příběh si přečtete zde >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.